Povel ľahni
Cieľom cviku je naučiť psa,, aby na povel zaujal u nohy psovoda a na určenom mieste, polohu ležmo., Výkonu používame ako cviku poslušnosti v čase náhradného výcviku a pri ne ktorých špeciálnych cvikoch ako odloženie a stráženie páchateľa pri osobnej prehliadke.
Povel: "ĽAHNI!" je vyslovený krátko a v rozkazovací intonáciu. Posudok: Mávnutie ľavou rukou, dlaňou obrátenou k psovi; pred očami psa smerom dozadu.
Podmienený podnet: Povel "ĽAHNI!", Posunek a slovné pochvala. .
Bezpodmienečný podnet: trhnutí vodidlom; tlak na zadok psa, pohladenie a podaný maškrtu.
Metodický postup pri nácviku:
Spôsob nácviku: Počiatočná nácvik je výhodné začať za chôdze, a tá preto, že z tejto polohy sa dá pes snahe položiť. Psovod pochoduje so psom, ktorý je pripútaný na krátkom vodítku. Na prevedenie cviku sa pripraví tak, že vodítko, ktoré drží v pravej ruke skráti asi na 20 cm od obojku, krúžok obojku, na ktorom je pripnuté vodítko smeruje medzi predné nohy psa. Keď je psovod takto pripravený; vysloví povel "ĽAHNI", ľavou rukou vykoná posunek, pravou rukou trhne skráteným vodítkom, kolmo k zemi a súčasne pokľakne na ľavé koleno. Keď pes zaujme polohu ležmo, psovod okamžite uvoľní ťah vodítka, psa upraví do správnej polohy, pochváli a prípadné odmení maškrtou. Správna poloha psa v ľahu je, keď pes leží celým telom na zemi, zadná časť. nesmie dvíhať, hlavu drží vzpriamenú; predné nohy natiahnuté vpred, zadné nohy pokrčené pozdĺž tela. Po upravení psa ho psovod neustále chvália a povelom "Zostaň!" udržiava v správnej polohe, pomaly uvoľňuje vodítko a postaví sa do základného postoja, pes leží pri ľavej nohy. Z počiatku necháme psa ležať len veľmi krátko a neskôr dobu predlžujeme a nepravidelne striedame. Z tejto polohy psovod vykoná už známym spôsobom cvik sadni. Vodenie u nohy a cvik ľahni niekoľkokrát opakuje.
Pre počiatočné nácvik je nutné si vybrať vhodný terén, najlepšie lúku s malým porastom. Je nesprávne vykonávať nácvik na mokrom teréne, alebo takom, kde by sa pes mohol pichnúť do citlivej časti brucha (niektorí psi sú zvlášť citliví) a zdráhal by sa cvik vykonávať. Tento cvik už vyžaduje aj od psovoda patričnú zručnosť a zručnosť:
Spôsob nácviku z polohy sadni a bez vodítka: Nácvik z polohy v sede vykonávame až vtedy, keď pes už vykonáva cvik za chôdze. Postup psovoda od prípravy vodítka, až na vykonanie cviku a zaujatie základného postoja je rovnaký. Keď pes aj za tejto situácie vykonáva cvik dobre, prikročíme k implementácii cviku bez použitia vodítka. Aby tento prechod nebol príliš rýchly a pes na povel správne reagoval, postupujeme tak; že vodítko necháme pripnuté k obojku a voľne pustené na zem. Takto cvik niekoľkokrát opakujeme a keď pes cvik robí tak, že nie je už vodítka treba používať, toto odopnete a pes vykonáva cvik na voľno. Počas výcviku postupne odbúrame klekání na ľavé koleno, čo nám pomáhalo k tomu, aby sme mohli správne použitý vodítka, zabránili psovi vyvalováni na strany a pri oprave psa do správnej polohy sa nemuseli k nemu zohýbať. Ktorých chýb sa musíme pri nácviku vyvarovať.
- Psovod je málo dôsledný a náročný,
- Trhnutie vodítkom nie prispôsobené k povahe psa,
- Trhnutie vodítkom je vykonané dopredu alebo do strany a pes popolézá, alebo odbočuje,
- Nácvik nie je vykonávaný na vhodnom teréne,
- Psovod príliš skoro prestane používať vodítko, pes cvik vykonáva pomaly a nepresne.
Kedy považujeme cvik za splnený a presne vykonaný: Cvik považujeme za splnený a presne prevedený, keď pes sedí, alebo stojí pri ľavej nohy psovoda na voľno a na jediný posunek, rýchlo a presne zaujme polohu ležmo av tejto polohe vydrží tak dlho, kým nedostane iný povel.