Povel sadni
Cieľom cviku je naučiť psa na povel sadnúť. Výkonu používame ako cviku poslušnosti v čase základného výcviku a, ako účelového cviku pri iných aj špeciálnych cvikoch v obrane, pachových prác a pri obratoch u nohy.
Povel: "SADNI!" je vyslovený krátko a v rozkazovací intonáciu .. Posunek: Ľahké plácnutí dlaňou ľavej ruky na stehno.
Podmienený podnet: Povel "SADNI!", Posunek a slovné pochvala.
Bezpodmienečný podnet: trhnutí vodidlom, tlak na zadok psa, potľapkanie a podaný maškrtu.
Metodický postup pri nácviku:
Spôsob nácviku za pomoci vodítka. Cvik sadni pri nohe psovoda nacvičujeme súčasne s cvikom vodenie psa pri ľavej nohy: Psovod za pohybu drží psa upoutaného na krátkom vodítku, ktoré je mierne uvoľní a koniec vodítka je zložený vo slučky. Pravá ruka, ktorá drží koniec vodidla je vo výške žalúdka. Psovod sa na prevedenie cviku pripraví a upraví. Psa, na správne, miesto u nohy. Psovod z počiatku si môže ticho veliť sám pre seba. Pri zastavení sa capne ľavou rukou na stehno, čím upozorní psa a vysloví povel,; SADNI! ". V zápätí trhne vodítkom smerom nahor, súčasne podřepne a medzi ukazovákom a palcom ľavej ruky zatlačí na zadok psa k zemi. Týmto spôsobom donúti psa, aby sa posadil. Akonáhle sa pes posadí, psovod uvoľní obe ruky, přendá vodidlo do ľavej ruky, psa pochváli a pravou rukou potľapká na predhrudí; opäť přendá vodítko do pravej: ruky a postaví sa do základného postoja. Psa povelom zostaň a opakovanú pochvalou udržuje v polohe sadni. V prípade, že pes zaujal nesprávnu polohu, sedí šikmo alebo na boku, psovod ho najskôr opraví tak, aby sedel na úrovni psovoda, obe zadné nohy mal pokrčené a pozdĺž tela opreté o zem a až potom pochváli, prípadne odmení maškrtou. Psovod ponechá psa v tejto polohe z počiatku len niekoľko sekúnd, neskôr dobu predlžuje a nepravidelne strieda. Chôdzu pri nohe so zastavením a prevedením cviku sadni niekoľkokrát opakuje. Psovod musí už od začiatku dbať, aby pes vykonal cvik na daný povel a posunek rýchlo a presne .
Upevňovanie cviku bez použitia vodítka: K nácviku bez použitia vodítka, môžeme prikročiť vtedy, keď pes už robí cvik na povel a posunek a nemusíme použiť trhnutí vodidlom na donútenie, aby sa posadil. Psovod postupuje tak, že za chôdze pustí pripnuté vodítko k obojku psa na zem. Po niekoľkých krokoch za použitia povelu a posunky "SADNI!" sa zastaví. Keď pes usadne, psovod sa presvedčí, či pes, zaujal správnu polohu, radostne ho pochváli, počká niekoľko sekúnd a cvik týmto spôsobom niekoľkokrát opakuje. Keď pes cvik vykonáva dobre; vodítko odopnete a vykonávame cvik na voľno. Týmto systematickým postupom vytvoríme u psa správny návyk, že po zastavení sa psovoda bez toho, aby použil povel alebo posunek, rýchlo a presne sadne u jeho ľavej nohy. Rovnakým systematickým postupom a spôsobom nacvičujeme cvik sadni na mieste.
Spôsob nácviku obratov na mieste: Obraty vpravo, vľavo v bok a čelom vzad sa vykonáva v súlade s cvičebným poriadkom Čs. armády. Prípravou k tomuto cviku nám boli nacvičovania obraty za chôdze. Pre jednoduchšie prevedenie začneme najskôr nacvičovať obrat vpravo v bok. Psovod stojí v základnom postoji, pes sedí pri jeho ľavej nohy. Pes je pripútaný na krátkom, mierne uvoľnenom vodítku, koniec vodítka je stočený vo slučky, ktoré drží psovod v pravej ruke vo výške žalúdka. Na povel "K NOHE!" vykoná psovod obrat vpravo v bok, súčasne tleskne dlaňou ľavej ruky na stehno a pravou rukou trhne vodítkom smerom obratu, čím donúti psa opäť zaujať polohu pri ľavej nohy. Trhnutím vodítka nahor a zatlačením ľavou rukou na chrbát psa, donúti ho rýchlo sadnúť. Potom nasleduje upravenie psa do správnej polohy, pochvala, prípadne odmena, udržiavanie psa v polohe a po niekoľkých sekundách cvik opakujeme.
Po precvičenie obratu vpravo v bok, prikročíme k nácviku obratu vľavo v bok a neskôr čelom vzad. Psovod vychádza z postavenia ako pri obrate vpravo v bok. Na prevedenie cviku sa pri hovorí, vysloví povel k nohe, dlaňou ľavej ruky tleskne na stehno a súčasne vykoná obrat vľavo v bok. Pri obrate musí psovod dať pozor, aby psovi nestúpil na nohu a od cvičenia neodradil. Trhnutím vodítka do smeru obratu a ľavou rukou z boku psa nad slabinou ho prinúti k obratu a prisunuté opäť k ľavej nohe. Ďalej postupuje psovod obdobne ako už bolo opísané pri obrate vpravo v bok. Po precvičenie obratu vľavo v bok, pristúpime k obratu čelom vzad. Taktiež pri tomto cviku postupuje psovod obdobne ako pri obrate vľavo v bok. Po precvičenie a upevnenie obratov za pomoci vodítka a ľavej ruky, pristúpime k nácviku bez použitia vodítka, len na povel a posunek. Neskôr vynecháme aj slovný povel a vykonávame obraty len na posunek. Ktorých chýb sa musíme pri nácviku vyvarovať:
- Psovod je málo dôsledný a náročný na presný výkon psa, pes cviky vykonáva pomaly a nepresne,
- Psovod nesprávne používa trhnutí vodidlom, ktoré musí byť prispôsobené na povahu psa,
- Psovod nepostupuje systematicky a príliš skoro prestane používať vodítka,
- Obraty sú vykonávané nesprávne
- Psovod psa obchádza. Kedy považujeme cvik za splnený a presne vykonaný:
Cvik považujeme za splnený a presne vykonaný vtedy, keď pes na jediný posunek, ihneď rýchlo a presne zaujme polohu v sede pri ľavej nohe psovoda. Pri obratu tiež na daný posunek, ihneď rýchlo a presne vykoná obrat a usadne pri ľavej nohy psovoda, tu počká na ďalší povel.