Skok cez tri prekážky
Cieľom cviku je naučiť psa zdolávať skokom tri rôzne prekážky, na daný povel psovoda. Zdolávanie prekážok je dôležité pri praktickom použití psa.
Povel: "VPRED HOP!" a "SPÄŤ HOP!" je vyslovený v rozkazovací intonáciu.
Posunek: predpažení pravou rukou v smere prekážky. Podmienený podnet: Povel "VPRED HOP!." "SPÄŤ HOP!", Posunek, slovné pochvala.
Bezpodmienečný podnet: trhnutí vodidlom, potľapkanie a podaný maškrtu.
Metodický postup pri nácviku:
Tento cvik sa nenacvičuje so psom mladším 10 mesiacov, aby nedošlo k poškodeniu normálneho vývinu, ako roztiahnuté nadprstie, prehnutý chrbát a vybočené lakte. Rovnako psi do 20 mesiacov, nemajú byť preťažovaniu vysokými a namáhavým skoky. V žiadnom prípade sa tieto výkony nesmú požadovať na. psovi po nakŕmení, alebo ak nebol mu predtým poskytnutý dostatočný výbeh. Žiadnemu psovi tiež neprospieva vykonávaní cviku až do úplnej únavy. Vo výcvikových zariadeniach sa spravidla pes:. učia skákať cez tri rôzne, umelo zhotovené prekážky, a to: prútené, látkovú a doskovú, do výšky 120 cm, tam aj späť .. Prekážky pes zdoláva skokom, bez toho by sa ich dotýkal, a to buď rozostavané každú zvlášť, alebo postavené za sebou v rozmedzí niekoľkých metrov a potom tieto zdoláva všetky naraz.
Pri nácviku je možné použiť niekoľko spôsobov, vždy je však nutné postupovať systematicky od ľahšieho k ťažšiemu. To znamená, že s nácvikom začneme na prekážke asi 50 cm vysoké a postupne zvyšujeme.
Spôsob nácvik-u, Kedy psovod skáče cez prekážku súčasne so psom: Psovod stojí asi 2 m pred prekážkou, pes sedí pri jeho ľavej nohy, pripútaný na krátkom vodítku "Psovod drží vodidlo v ľavej ruke, psa povzbudí a pravou rukou ukáže na prekážku. vysloví povel "VPRED!" a súčasne sa rozbehne, pred prekážkou vysloví povel "HOP!", prekážku preskočí a snaží sa, aby aj pes prekážku prekonal. Po prekonaní prekážky radostne psa pochváli, otočí sa a rovnakým spôsobom na povel "Úvod · HOP ! "preskočí prekážku späť. Na povel" Zostaň! "predíde pred psa a vykoná cvik sadni. Potom opäť psa radostné pochváli, potľapká a odmení maškrtou. Po pochvale nechá psa niekoľko sekúnd sedieť a potom vykoná cvik sadni u nohy. Psovod môže nácvik najviac trikrát opakovať. Keď pes už prekážku prekonáva, nezdráha sa ani nesnažia prekážku obehnúť, psovod už sám nepreskakuje, ale prekážku obieha, neskôr zostane stáť pred prekážkou a keď pes skáče späť, cúvaním sa od nej vzďaľuje, aby pes mohol zaujať polohu sadni pred psovodom. Keď pes aj takto prekážku zdoláva, prikročíme k nácviku tak, že zostaneme stáť na mieste, vodítko pustíme na zem a vysielame psa len za použitia povelu a posunky. Namiesto vodítka možno použiť dlhú šnúru. V konečnej fáze nácviku už psovi vodítko nepřipínáme.
Spôsob nácviku napodobovací metódou: Nácvik sa vykonáva tak, že najskôr zdoláva prekážku psovod so psom, ktorý už. cvik ovláda av zápätí za ním beží psovod so psom, ktorý s nácvikom začal. V tomto prípade nemusí psovod prekážku preskakovať, ale musí psa správne naviesť, aby nemohol prekážku tiež. obehnúť. Po preskočení sa obaja psovodi otočí a rovnakým spôsobom zdolávajú prekážku späť. Týmto spôsobom pokračujeme tak dlho, kým pes prekážku nezdolává sám, bez pomoci iného psa. Pri ďalšom upresňovaní cviku postupuje psovod obdobne ako u prvého spôsobu.
Spôsob nácviku za pomoci aportu: Uvedený spôsob môžeme použiť vtedy, keď pes je náruživým aportér. Psovod postupuje tak, že najskôr upozorní psa na predmet, ktorý drží v pravej ruke, predmet odhodí viditeľne cez prekážku a súčasne na povel, posunek a pomocný povel;, APORT! "Sa rozbehne so psom na prekonanie prekážky. Psovod nesmie predmet odhodiť ďaleko, aby pes, ktorý je pripútaný na vodítku mohol ho uchopiť. Psovod zostane stáť u prekážky a-keď pes aport uchopí, povelom "SPÄŤ HOP!" sa snaží, aby pas s aportom prekonal prekážku späť. Psovod niekoľko krokov cúvne, psa posadí, radostne pochváli, predmet odoberie, psa nechá niekoľko sekúnd sedieť a vykoná cvik sadni u nohy. Cvik niekoľkokrát opakuje. Obyčajne stačí niekoľko pokusov, aby pes prekážku zdolávali bez bolo použité predmetu. upresňovanie cviku vykonáva psovod obdobne ako n predošlých spôsobov.
Spôsob zdolávanie troch prekážok za sebou. K nácviku môžeme prikročiť vtedy, keď pes už spoľahlivo vykonáva skok cez jednu prekážku. Obyčajne sa používa troch drevených prekážok, ktoré sú rozostavané niekoľko metrov od seba, ktorých výška je odstupňovaná, ale výška poslednej prekážky ešte nedosahuje normálnej výšky 120 cm. Psovod postupuje tak, že ss postaví asi 2 m pred prekážky, pes je pripútaný na krátkom vodítku, ktoré psovod drží v ľavej ruke. Na povel a posunek sa rozbehne k prekážkam, pri každej opakuje povel a keď pes prekoná poslednú prekážku, rýchlo sa otočí a na povel "SPÄŤ HOP!" prekonáva pes prekážky späť. Psovod beží vždy tak, aby mal psa a prekážky po ľavej ruke. Po prekonaní prekážok na povel "Zostaň!" predíde pred psa, vykoná cvik sadni. pred psovodom, psa radostne pochváli, odmení maškrtou, nechá ho niekoľko sekúnd sedieť a na povel "K NOHE!" vykoná cvik sadni u nohy. Po niekoľkonásobnom opakovaní psovod pustí vodítko na zem a pes ho ťahá voľne za sebou. Neskôr podľa spôsobu práce psa vodítko odopne, avšak so psom behá ako predtým, ale pred poslednou prekážkou sa zastaví, počká až pes prekoná prekážku späť a spoločne sa vracia. Neskôr psovod už nebeží až k poslednej prekážke, ale postupne zostáva späť, prejde na druhú stranu prekážok, tu. počká na psa, alebo za stáleho monitorovania psa sa sám vráti na miesto pred prekážky. Takto postupne vzdialenosť skracuje, až zostane stáť: pred prvou prekážkou a pes zdoláva prekážky sám.
Keď pes týmto spôsobom zdoláva spoľahlivo a presne nižšej prekážky, prikročíme k nácviku troch rôznych a normálnych prekážok. Nácvik ide už pomerne rýchlo, ide hlavne o návyk na rôzne prekážky. Z počiatku postupujeme obdobne ako pri počiatočnom nácviku, za pomoci vodítka a behanie so psom a postupne cvik upresňujú a zdokonaľujeme.
Zásady, ktoré je nutné pri nácviku dodržať: Ako už bolo vysvetlené, je potrebné, aby psovod postupoval systematicky, musí dať pozor, aby psovi nespôsobil bolesť a psa zbytočne nestrhával. Psovod má vždy najskôr prekážky prezrieť, prípadne závady odstrániť (môže ísť o odštiepeniu smietku, o ktorú sa pes poraní a pod:): V prípade, že psovi bola spôsobená bolesť a prekážok sa bojí, je nutné nácvik na určitú dobu prerušiť; so psom chodiť v priestore prekážok a tu si s ním pohrať. Pri nácviku sa ľahko vybudujú nežiadúce spojitosti, a preto psovod už od začiatku musí týmto zabrániť. Ide najmä o to, že pes nevyčká na povel psovoda a sám vyráža, čo je spôsobené tým, že psovod vždy keď prišiel so psom k prekážke, vyžadoval jej zdolanie a tým u psa vybudoval návyk. Aby k tejto nežiaduce spojitosti nedošlo, je potrebné, aby psovod nepravidelne striedal dobu vyslania psa. Zvlášť u temperamentných psov je potrebné postupovať tak, že raz po prísť k prekážke necháme túto psom zdolať, ale druhýkrát necháme psa určitú dobu sedieť pred prekážkou a bez toho aby ju pes zdolal, od prekážky odídeme. Tým vybudujeme u psa správny návyk, že vždy počká až na daný povel. Ďalšie nežiaduce spojitosť je, keď pes po preskočení prekážky pred psovodom nepředsedne, ale snaží sa hneď zaujať polohu posediačky pri nohe psovoda. Tento nesprávny návyk je vybudovaný tým, že psovod vždy, keď pes prekážku prekoná a usadne pred ním, vykoná cvik k nohe. Aby sa psovod tejto nežiadúce spojitosti vyhol; musí postupovať tak, že čas od presadnutie a navedenie k nohe predlžuje a nepravidelne strieda. Alebo psa nechá sedieť a zo zadu ho obíde a postaví sa k nemu pes sedí pri ľavej nohy. Nepravidelné striedanie obchádzanie psa s vykonaním cviku k nohe, nežiaduce činnosť zamedzí, alebo už vybudovanú odstráni. Pes musí vždy počkať na pokyn psovoda.
Ktorých chýb sa musíme pri nácviku vyvarovať:
- Psovod je málo trpezlivý, dôsledný a náročný na výkon psa,
- Pri nácviku nepostupuje systematicky;
-, Jednotlivé_fáze; sú vykonávané príliš rýchlo bez patričného utvrdenie,
- Psovod čoskoro prestane používať vodítka, neb behanie so psom,
- Pri nácviku je použité silných nepodmienených podnetov,
- Psovod psa pochváli, cvik ukončí aj keď nebol vykonaný presne,
- Psovod pri nácviku nedodržiava správne zásady.
Kedy považujeme cvik za splnený a presne vykonaný:
Cvik považujeme za splnený a presne vykonaný vtedy, keď pes počká na daný posunek, potom rýchlo prekoná jednu, alebo tri prekážky. Na povel "SPÄŤ HOP!" sa rýchlo vráti cez prekážky k psovodovi, tu bez povelu sadne a počká na povel "K NOHE!", na ktorý rýchlo a presne usadne pri ľavej nohy psovoda. Po obratu psovoda opäť rýchlo usadne a na pokyn psovoda od prekážky odíde.
Nechce skákať
(Vanesa, 26. 7. 2014 11:51)