Štekanie na rozkaz
Cieľom cviku je naučiť psa na povel štekať. Tohto cviku používame pre utuženie celkovej poslušnosti psa v čase. základného výcviku a pri nácviku vyštekanie ukryté osoby, vyštekanie ťažkého predmetu a pri označenie osoby.
Povel: "ŠTĚKEJ!" je vyslovený krátko v rozkazovací intonáciou. Posunek: Pohybovanie (strapec) ukazovákom pravej ruky, ktorá je ohnutá v lakti; ukazovák vo výške pravého ramena. Podmienený podnet: Povel "ŠTĚKEJ!", Posunek, vyprovokovania psa prútikom, pamlskom a slovné pochvala.
Bezpodmienečný podnet: Pochvala pohladením a podaný maškrtu.,
Metodický postup pri nácviku:
Spôsob nácviku: Je potrebné, aby sa psovod na tento: cvik zameral už pri výchove mláďaťa tým, že využíva každú príležitosť, kedy sa pes sám rozštěká, aby ho povelom a posunkom primäl k zaštekanie na rozkaz. Napríklad - mláďa pri hre s neho: kým predmetom sa rozštěká. Psovod toho musí ihneď využiť a prinútiť ho opäť k zaštekanie už za použitia povelu ". ŠTĚKEJ!" a posunky. Pochvalou a odmenou maškrtou podporí vybudovanie: návyku štekať na rozkaz.
Pri nácviku je možné využiť niekoľko spôsobov. Každý z nich však má určité klady, ale aj zápory a nemožno ich použiť u každého psa. Je nesprávne, keď psovod skúša všetky spôsoby, ale psa na povel štekať nenaučí. Trvalým pozorovaním psa a zistením jeho povahových vlastností si psovod vyberie ten spôsob, ktorý sa najlepšie hodí a tohto potom používa až do doby vybudovania cviku.
Spôsob nácviku za pomoci pamlsku: Uvedeného spôsobu možno použiť úspešne u psa vtedy, keď nie je nasýtený a vieme, že sa ukázaného maškrty bude dožadovať. Psovod postupuje tak, že pripne psovi vodítko na hladký obojok a uviaže ho. Pes je bez náhubku. Po uväzovanie odstúpi od psa tak, aby na neho pes nemohol dosiahnuť. Provokatívne rozbaľuje v papieri zabalený maškrtu, ktorý má pes rád, napríklad mäso alebo syr a ponúka mu ho. Keď chce pes maškrtu uchopiť, rýchlo stiahne ruku späť a opäť mu maškrtu ponúka. Týmto spôsobom sa snažia psa vyprovokovať; až sa počne maškrty dožadovať štekaním. Po zaštekanie psovod psa ihneď radostne pochváli, kúsok maškrty mu dá a opäť rovnakým spôsobom pokračuje, ale už za použitia povelu "ŠTĚKEJ!" a posunky. Z počiatku je však nutné odmeniť aj len prejavenú snahu k zaštekanie, ako kňučanie apod
Psovod takto pokus niekoľkokrát opakuje, najviac 3-5krát, aby pes nestratil záujem a po určitej dobe odpočinku sa opäť k nácviku vráti. Ako často môžeme nácvik opakovať závisí od záujmu psa. Avšak čím častejšie ho môžeme opakovať, tým skôr cvik vybudujeme. Neskôr, keď je cvik dostatočne utvrdený, psovod maškrtu psovi už neponúka, ale používa len posunky. Po zaštekanie psa pochváli a maškrtu mu dá len občas. Psa tiež Už postupne neuvažujeme, ale necháme voľne sedieť pred sebou a postupne prikročíme k nácviku v rôznych polohách, zväčšia vzdialenosti iu nohy psovoda.
Povelom "DOSŤ!", Prípadne miernym trhnutím vodítka, neb pridržaním čeľuste prinútime psa, aby prestal štekať.
Spôsob nácviku pri odchádzanie psovoda od psa: Uvedeného spôsobu možno úspešne použiť vtedy, keď pes je silne závislý na psovodovi. Psovod obdobne ako u predošlého spôsobu uviaže psa na krátke vodítko a cúvaním sa od neha vzďaľuje. Súčasná psa oslovuje menom a láka k sebe. Pes, ktorý má psovoda. rád, snaží sa k nemu pribehnúť, ale jedzte nemôže, dožaduje sa toho kňučaním alebo štekaním. Keď sa pes rozštěká, psovod rýchlo pribehne k nemu, pochváli ho a opäť sa cúvaním vzďaľuje a psa láka k sebe. Po zaštekanie už k nemu nejde, ale radostne ho pochváli z miesta, kde stojí a súčasne s opakovaním lákanie psa k sebe, počne používať povele "ŠTĚKEJ!" a posunky. Keď aj takto pes zašteká, psovod sa k nemu vráti, radostne ho pochváli, pohrá sa s ním a poskytne mu voľno. Postupne vzdialenosť skracuje, až pes šteká len na vzdialenosť vodítka. Ďalšie nácvik a upresňovanie cviku vykonávame obdobne ako u prvého spôsobu.
Spôsob nácviku za pomoci vydráždeniu prútikom: Uvedeného spôsobu možno úspešne použiť u psa, ktorý je zlobivý a ľahko vydražditelný. Psovod uviaže psa na vhodnom mieste ako u predchádzajúcich spôsobov. Pripraví si prútik, ktorý drží v pravej ruke a týmto prútikom psa dráždia, spôsobom používaného posunky. Keď sa pes rozštěká, radostne ho pochváli, prípadne odmení maškrtou. Takto nácvik niekoľkokrát opakuje. Neskôr sa prútik postupne skracuje, až zostane len pohyb posunek.
Ďalej postupujeme pri nácviku a upevňovaní cviku obdobne jalo u predošlých spôsobov.
Mimo týchto osvedčených spôsobov a podnetov, je možné využiť aj iných, napríklad pri kŕmení psa: Psovod skôr ako do-, volí psovi, ktorý je upevnený na vodítku žrať, snaží sa, aby najskôr zaštekal. Rovnako možno využiť spôsobu pri rozvíjaní zlobivosti a vydráždeniu v kruhu. V oboch prípadoch pes; čoskoro pochopí význam povelu a posunky. Avšak u niektorého psa je už ťažšie neskorší prechod k nácviku len za použitia povelu neb posunky, bez pomocných dráždivých podnetov.
Tento cvik vyžaduje systematický, trpezlivosti psovoda a častého opakovania.
Ktorých chýb sa musíme pri nácviku vyvarovať:
- Psovod je málo dôsledný a náročný na výkon psa,
- Psovod nepostupuje systematicky, je málo trpezlivý a pri nácviku používa násilie, _
- Štekanie nie vytrvalé, pes miesto štekotu len určí, alebo kňučí.
Kedy považujeme cvik za splnený a presne vykonaný
Cvik považujeme za splnený a presne vykonaný vtedy, keď pes na daný posunek okamžite a vytrvalo šteká, v rôznych polohách, pred psovodom aj u jeho ľavej nohy a na povel "DOSŤ!" vo štekanie ihneď ustane.
psi
(nikola, 21. 7. 2017 14:20)